Вимоги до макетів
ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ
ОФСЕТНИЙ ДРУК
ЦИФРОВИЙ ДРУК
ШИРОКОФОРМАТНИЙ ДРУК
ПЛОТЕРНА ПІДРІЗКА
ПЛАСТИКОВІ КАРТКИ
ДРУКОВАНІ ВИДАННЯ
КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ ПОЛІПШЕННЯ ЯКОСТІ ГОТОВИХ ВИРОБІВ
Загальні поняття
Під час підготовки макета до друку на якість готового виробу вирішальний вплив мають такі чинники:
1. Тип файлу.
2. Колір і колірна модель.
3. Розмір макета.
4. Деякі особливості, що визначаються способом друку.
За типом файли бувають векторні та растрові. Основні векторні файли, що використовуються в поліграфії, — це файли з розширеннями *. cdr, *.pdf, *.ai, *.eps, а растрові – *.tif, *.jpg, *.psd. Векторні файли можуть містити в собі растрові елементи, до цих елементів будуть пред’являтися такі ж вимоги, як і до растрових файлів.
Під час підготовки макетів можуть використовуватися три колірні моделі: CMYK, RGB і Grayscale.
У більшості випадків друк здійснюється чотирма фарбами, відповідними CMYK, тому кольори моделі RGB і Grayscale будуть перетворені в CMYK на стадії додрукарської підготовки або безпосередньо пристроєм виведення (коліроподіл).
В офсетному друці також може використовуватися колірна модель Pantone.
За допомогою моделі RGB формуються зображення на екранах, що світяться. Колірний простір RGB має за багатьма тонами кольору ширше колірне охоплення, ніж колірний простір CMYK, тому надруковані зображення мають значно тьмяніший вигляд, ніж ті, які вони мають на моніторах. Друком у принципі не можна отримати ті самі кольори, що й на моніторі через різну фізичну природу утворення кольорів у моделях CMYK (фарба) і RGB (світло).
Колірна модель Grayscale (відтінки сірого) у поліграфії є окремим випадком моделі CMYK – використовується лише чорна фарба.
Під розміром макета розуміють, з одного боку, роздільну здатність (роздільність) растрового зображення, з іншого – фізичний розмір, який може передбачати дообрізний розмір (розмір із полями під обрізання), розмір готового виробу та зону безпеки.
Роздільність визначає кількість інформації на одиницю довжини. Надлишок інформації, як і її нестача, можуть значно знизити якість готового виробу. Зазвичай людське око не може розрізнити більше 280 точок в дюймі, тому роздільність для растрових зображень у 300 dpi цілком достатньо для друку виробу, який розглядатиметься з відстані близько 40 см. Чим більша відстань до об’єкта, що розглядається, тім з меншою роздільною здатністю можна готувати макет.
Здебільшого в поліграфії після друку відбувається обрізка виробу до потрібного розміру, іноді таких обрізок кілька. Щоб коректно виконати цю операцію, розмір області, що задруковується, має бути більшим за розмір готового виробу, це і є дообрізний розмір. Зазвичай цю область заповнюють фоном і елементами навиліт. Через низку об’єктивних чинників під час різання тиражу фізичний розріз завжди проходить не там, де передбачалося в макеті, тому значущу інформацію слід відсувати від країв виробу. Це і є зона безпеки, розмір якої завжди менший за розміру готового виробу.
Інші нюанси, що впливають на якість готового виробу, будуть розглянуті в кожному конкретному випадку.
Офсетная печать
1. Подготовка печатных форм осуществляется в программе Corel Draw, поэтому идеально, если макеты будут предоставлены в формате *. cdr или *.tif. При этом в файлах *. cdr должны отсутствовать стили и эффекты, шрифты необходимо перевести в кривые, растровые изображения должны быть с разрешением 300 dpi и не иметь прозрачностей, макет нужно сгруппировать.
Файлы *.tif должны иметь разрешение 300 dpi, глубину цвета 8 бит на канал и не содержать слои и альфа-каналы.
Все остальные файлы будут преобразованы в эти форматы. А так как преобразование векторных файлов в формат *.tif приводит к потере качества, а в *. cdr не всегда происходит корректно, то лучше до этого не доводить.
2. Макеты должны быть выполнены только в цветовой модели CMYK и не содержать цветовых профилей. Использование цветов Pantone оговаривается отдельно.
3. Все макеты должны быть выполнены в натуральную величину, растровые – иметь разрешение 300 dpi. К размеру готового изделия необходимо добавить по 2 мм с каждой стороны под обрез для листовой продукции и по 5 мм для многополосной. Для значимых элементов обязательно соблюдение зоны безопасности – отступить минимум по 3 мм от краев готового изделия.
4. Для мелкого текста и тонких линий желательно использовать цвета состоящие из одной, максимум из двух красок. Черный текст в макете должен быть в одну краску по формуле C0 M0 Y0 K100. Для получения глубокого черного цвета используйте формулу C60 M50 Y50 K100. Для получения серого цвета лучше использовать градации черной краски К0–К100. Чтобы избежать переливов краски при печати в макете, сумма красок не должна превышать значения 250-280. Чем толще бумага, тем больше она может впитать краски. В векторном макете все объекты чистого черного цвета К100 будут напечатаны оверпринтом. При печати вывороткой необходимо использовать треппинг с толщиной линии 0,2 мм. Например, для белого текста на плашке глубокого черного цвета необходимо задать контурную обводку цветом К98.
Цифровий друк
1. Для цифрового друку підходять практично всі типи файлів. Однак, перевага віддається *. cdr, *.pdf та *.tif. У векторних файлах шрифти мають бути переведені в криві.
2. Макети можуть бути виконані в колірних моделях CMYK або RGB. Кольори RGB і Pantone будуть автоматично перетворені в простір CMYK драйвером друкарської машини.
3. Усі макети мають бути виконані в натуральну величину, растрові мати роздільну здатність 300 dpi. До розміру готового виробу необхідно додати по 3 мм з кожного боку під обріз. Для значущих елементів обов’язкове дотримання зони безпеки – відступити не менше ніж по 4 мм від країв готового виробу.
4. Бажано уникати великих темних однорідних плашок під час друку на щільних паперах (понад 200 г/м²).
Широкоформатний друк
1. Для широкоформатного друку макети приймаються тільки у файлах *.tif. Шари мають бути злиті, контури та альфа-канали відсутні. Всі інші формати будуть перетворені в цей формат.
2. Макети можуть бути виконані тільки в колірних моделях CMYK або RGB.
3. Усі макети мають бути виконані в натуральну величину з роздільною здатністю 72-200 dpi, але так, щоб розмір файлу не перевищував 400 Мбайт. Для виробів розміром понад 10 м² роздільна здатність не повинна перевищувати 72 dpi.
Зона безпеки не менше 10 мм, для постерів на бігборд – 200 мм.
4. Кольорові відтінки менше 5% і більше 95% можуть бути не видні. Для отримання насиченого чорного кольору необхідно задати C60 M50 Y50 Y50 K100. Для друку на широкоформатному принтері дрібних виробів або макетів, що містять дрібний текст, можливо використовувати растрові зображення в 300 dpi або векторний формат *.eps.
Плоттерная подрезка
1. В любом случае эта операция осуществляется по векторному контуру. Поэтому и файлы для подрезки должны быть только в векторном формате. Все объекты должны быть переведены в кривые. Если подрезка не предполагает предварительной печати (например: подрезка цветных пленок), то контур можно передать в файлах *. cdr или *.eps. Если предполагается вырезать предварительно напечатанное изображение, то макет необходимо предоставить только в формате *. cdr, причем печать и контур подрезки должны размещаться на разных слоях.
2. При печати с подрезкой к печатаемому макету предъявляются требования соответствующие способу печати.
3. Контур должен быть выполнен в натуральную величину (масштаб 1:1) и в случае печати с подрезкой согласован с изображением. Печатаемые элементы должны выходить за контур реза минимум на 2 мм. При подрезке листовых материалов в макете необходимо учитывать место для меток и прижимных роликов. Шаблон листа формата А3 для цифровой печати с подрезкой можно взять здесь.
4. Плоттерная резка будет некачественной, если на кривой содержится большое количество узлов. Также следует избегать рваных кривых и соблюдать расстояние между контурами не менее 2 мм для пленок и 5 мм для бумаги. Нельзя пересекать контуры. При плоттерной резке объектов менее 5 мм, претензии к качеству контурного реза не принимаются.
Пластиковые карты
1. Макеты пластиковых карт могут быть выполнены в векторном или растровом формате, но желательно в *. cdr, *.pdf или *.tif. В векторных файлах шрифты должны быть переведены в кривые.
2. Макеты могут быть предоставлены в цветовых моделях CMYK или RGB. Цветовая модель RGB предпочтительна.
3. Стандартный размер пластиковой карты составляет 85 х 54 мм, исходя из этого макет должен иметь размер 89 х 57 мм, с соблюдением зоны безопасности в 3 мм от размера готового изделия. Разрешение растровых объектов 300 dpi.
Печатные издания
1. Тип файлов *. cdr, *.pdf,*.ai,*.eps,*.psd и *.tif. Предпочтение *.tif. В векторных макетах шрифты должны быть переведены в кривые, в растровых – слои, пути и альфа-каналы отсутствовать. Для файлов *.tif допускается только LZW-компрессия.
2. Цветовая модель CMYK или Grayscale.
3. Размер макета должен отвечать требованиям того или иного печатного издания. Для растровых макетов и растровых элементов макетов разрешение 300 dpi.
4. Так как практически все печатные издания изготавливаются офсетным способом, то и рекомендации по макетам для них такие же как для макетов под офсетную печать.
Корисні поради
Виникненню більшості дефектів друку можна запобігти ще на стадії розроблення макета завдяки розумінню фізики процесів друку та грамотному дизайну.
Головне в макеті це читабельність, сприйнятливість інформації, а не самовираження дизайнера. Під час розроблення макетів користуйтеся правилами правопису та здоровим глуздом, не нехтуйте совістю та законами України.
Знайте, що текст сприймається краще, якщо він надрукований темним кольором на світлому тлі. Не зловживайте виворотками (білий текст на чорному фоні), крім зниження читабельності тексту, такий виріб ще й бруднить руки.
Роблячи макет, намагайтеся уникати рамок по контуру виробу, оскільки під час різання практично неможливо домогтися центрування і виріб матиме неакуратний вигляд, окрім того, сам фізичний край виробу прекрасно виконує роль рамки.
Если у вас возникнут вопросы о правильной подготовке макета для печати, вы всегда можете позвонить нам или написать запрос на электронную почту.